>> Rezultati  >> 2007  >>  Zaniljivosti

Nekoliko zanimljivosti na ovom maratonu:

>> Ekipe koje su do sada sudjelovale na svim maratonima i kojima je ovo 10.sudjelovanje: Rogotin, Baćina, Šarić Struga, Torcida Ploče, Gusari Komin.

>> Veslači koji su do sada nastupali na svih 9 maratona i kojima je ovo 10. nastup: Hrvoje Medak, Neven Nikolac, svi iz ekipe Komina, Romano Šunjić i Zoran Nikolac iz Rogotina i Nino Radonić iz Šarić Struge.

>> Pobjednički štit osvajale su samo tri ekipe:  Rogotin (5x), Komin (3x) i Donjani Donji-Slivno (2x)

>> Dva pobjednika: na 6.maratonu lađa prvaci su bile dvije ekipe zajedno: Komin i Rogotin

>> sudjeluju i ekipe iz inozemstva: Čeljevo (BiH), Hrvatska zajednica u Molisse (Italija)

>> Ekipe van Neretve (iz HR): Zagreb, Sisak, vatrogasna zajednica grada Bjelovara i Žrnovski galijoti-Žrnovo- Korčula

>> Iste lađe: po prvi puta na maratonu lađa sve ekipe voze u identičnim lađama, izgrađenim u brodogradilištu Bakica kod Trogira.

>> Pobjedniku maratona lađa pripada veliki (28 kg) prijelazni štit Kneza Domagoja, mali štit u trajno vlasništvo i zlatne medalje za veslače (25) i novčana nagrada od 30 000 kn -pokrovitelj Grad Zagreb,

>> Drugoplasiranoj ekipi pripada mali štit u trajno vlasništvo i srebrene medalje za veslače (25) i novčana nagrada od 20 000 kn -pokrovitelj Grad Metković

>> Trećeplasiranoj ekipi pripada mali štit u trajno vlasništvo i brončane medalje za veslače (25) i novčana nagrada od 10 000 kn -pokrovitelj Allianz osiguranje

>> Pehar za fair-play

>> Pehar za najbolju žensku ekipu (Metkovke ili Neretvanke)

>> Medalje za veslače za prve tri ekipe prigodno su izrađene za jubilarni 10.maraton lađa od kovanog metala

medalja za pobjednike maratona lađa

>> Po tradiciji, pobjednik maratona lađa organizira "NOĆ PRVAKA" (najčešće 2 tjedna iza maratona) u svom mjestu i ugošćuje sve ekipe sudionike maratona lađa.

>> svaka ekipa može zamijeniti do 6 veslača u Opuzenu (10 km) a većina prvih ekipa vozi cijeli maraton bez zamjena

>> najbolje pobjedničko mjereno vrijeme do sada ostvarila je ekipa Rogotina 2006.godine: 2 sata, 6 minuta i 50 sekundi

>> prosječan broj zaveslaja je oko 55-60 u minuti (na startu i preko 60) a jačina potiska cca 30-50 kg

>> svaka ekipa u lađi na jarbolu vije tri zastave: na vrhu je zastava ekipe, ispod zastava sponzora lađe i treća mala zastavica sa startnim brojem

>> najstarija lađarska udruga su Domagojevi gusari iz Vida koji imaju najstariju voznu lađu sagrađenu 1895.godine i s kojom su sudjelovali na 3.maratonu lađa 2000.godine osvojivši 11.mjesto.

>> Praćenje maratona lađa: sa nekog od brodova, iz navijačkog vlaka koji većim dijelom vozi uz samu trasu maratona, automobilom-motorom cestom uz lijevu i desnu obalu Neretve: do ulaza u Crnu riku ispod Komina, kroz Rogotin, cestom Rogotin-Ploče, a slušati prijenos možete preko lokalnih radio postaja Delta-Metković (97 MHz) i Ploče (94,5 MHz). 

>> (Opuzen SPG: Standardno Pivo Gemišt)

startna pozicija

IME LAĐARSKE EKIPE

DOSAD

 NASTUPA

NAJBOLJI REZULTAT

ZASTAVA SPONZORA

1.

MJESTO

2.

MJESTO

3 .

MJESTO

najbolji plasman

1

ROGOTIN

9

5 x

2 x

1 x

 

UDRUGA LAĐARA

2

DONJANI DONJI

7

2

2

 

 

C.I.O.S. d.o.o. Zagreb

3

DOMAGOJEVI GUSARI-Vid  1

8

 

1

1

 

UDRUGA LAĐARA

4

KOMIN

7

3

1

1

 

KEMILAK do.o. Split

5

ČELJEVO

1

 

 

 

24.

Grad ZAGREB

6

ROGOTIN – M. MARKOTA

0

 

 

 

 

MERCATOR

7

U.L.  ZAGREB

4

 

1

 

 

Grad HVAR

8

ŠPORTSKA UDRUGA PLOČE

6

 

 

 

2x7.

Grad METKOVIĆ

9

KRVAVAC  II

7

 

 

 

2x5.

KONZUM

10

BAĆINA

9

 

1

1

 

Grad  OPUZEN

11

JUŽNJAK PLOČE

6

 

 

 

9.

BOMBO Metković

12

STAŠEVICA

5

 

 

 

9.

ŽUP.  PRIMORSKO GORANSKA

13

PLINA – STABLINA

8

 

 

 

4.

KONSTRUKTROR INŽENJERING

14

ŠARIĆ STRUGA

9

 

 

 

12.

HYPO ALPE ADRIA

15

GOSPA OD ZDRAVLJA – VLAKA - 1

2

 

 

 

2x8.

Dr NELA SRŠEN

16

DONJANI DONJI - juniori

3

 

 

 

15.

Grad ČAPLJINA

17

ŠKRAPA- MOMIĆI

6

 

 

 

10.

BRAĆA PIVAC d.o.o. Vrgorac

18

STABLINA

7

 

 

 

2x4.

Županija ISTARSKA

19

FORT OPUS- SPG

5

 

 

 

11.

Grad BJELOVAR

20

DOMAGOJEVI GUSARI 2

3

 

 

 

14.

Grad DUBROVNIK

21

NORIN –MATIJEVIĆI

1

 

 

 

31.

DALMACIJA VINO

22

PERAČKO BLATO

6

 

 

 

24.

JAGER d.o.o. Zagreb

23

SVETI NIKOLA-Metković

5

 

 

 

18.

NARONAPLAST doo

Metković

24

TORCIDA PLOČE

9

 

 

 

20.

Županija DUBROVAČKO NERETVANSKA

25

GUSAR KOMIN

9

 

2

1

 

ZRAČNA LUKA DUBROVNIK

26

KRVAVAC

6

 

 

 

13.

UDRUGA LAĐARA

27

JUŽNJAK PLOČE  - juniori

0

 

 

 

 

COCTA KOLINSKA

28

NERETVANKE-Metković

1

 

 

 

 

Grad SPLIT

29

METKOVKE-Metković

1

 

 

 

 

ALLIANZ

30

SISAK

2

 

 

 

29.

CROATIA OSIGURANJE

31

Hrvatska zajednica u  MOLISSE

4

 

 

 

3x26.

Grad PLOČE

32

BJELOVAR - VATROGASCI

0

 

 

 

 

QUERKUS doo Novska

33

ŽRNOVSKI GALIJOTI-Žrnovo

0

 

 

 

 

BOROVAC Metković